top of page

מאמרים :

הכל שפיט

"הכל שפיט" – מסקנות ראשוניות משביתת שופטי הכדורסל

במהלך ששת השבועות אחרונים של עונת 2014/15 היינו עדים לשביתת שופטי הכדורסל בליגות האיגוד.

טוב ? רע? בואו נראה...

השופטים נראו מרוצים – המאבק מתמשך וסופו לא נראה באופק...

יו"ר הקבוצות נראו מרוצים – חיסכון ענק בדמי השיפוט (שהם עצמם קבעו ואח"כ החלו לבכות על גובהם).

המאמנים נראו מרוצים – הרי שנים הם מתרעמים על רמת השיפוט הנמוכה והנה נפלה לידיהם הזדמנות להוכיח את כישוריהם בשיפוט בדמות מאמן/שופט...

השחקנים נראו מרוצים – הרי הם חושבים בדיוק כמו המאמנים...

אכן, עולם מושלם – כולם מרוצים...

אז למה הגיעו אלי במהלך התקופה הנ"ל, "הדים" ממוצא פיהם של מאמנים שונים כי לא הכל "וורוד" ?

מסתבר, שככל שהתקדמה לה שביתת השופטים, החלו להתרבות המקרים בהם מאמנים שניהלו במסגרת משחק ליגה זה או אחר את משחק קבוצתם, התעמרו בחבריהם המאמנים/שופטים והביעו חוסר שביעות רצון מהחלטותיהם ומשיפוטם.

אם בכך לא די, הרי שנסתבר גם כי אותם מאמנים גם כינו לא פעם בכינויי גנאי או עלבו בחבריהם המאמנים/שופטים...

המפתיע הוא שהן ההתעמרות והן כינויי הגנאי לעבר המאמנים/שופטים לא באו דווקא ממאמנים "זוטרים" אלא דווקא ממאמנים בכירים הן בליגות לנוער והן בליגות לבוגרים.

חמור במיוחד הוא אותו מקרה, אשר דווח לי על מאמן העובד עם אחת מנבחרות ישראל ואשר "איבד את עצמו" בשלב מסוים של משחק ואמר לחברו - המאמן/שופט דברים, אשר כל מי שישמע אותם "תצלינה שתי אוזניו".

התנהגות זאת הינה מבישה עשרות מונים מאותה התנהגות כלפי שופט מהמניין (לא שכלפיו היא תקינה וסבירה) וזאת מהסיבות הבאות:

המאמן המקנטר, יודע היטב שחברו למקצוע – המאמן/שופט לא ירחיק אותו ולא יגיש נגדו תלונה לוועדת המשמעת.

המאמן המקנטר יודע, שמעמדו (כמאמן נבחרת למשל) הינו רם מזה של חברו – המאמן/שופט וכי האחרון, איך נאמר זאת, יכבד אותו יותר ממאמן אחר ולא יעיז להמרות את פיו ולהענישו.

המאמן/שופט נמצא במצב של "חוסר ברירה", שעה שהוא נאלץ לשפוט את המשחק וזאת בשל הרגשת האחריות והשליחות שהוא חש כאשר הוא עושה זאת והוא יישמר בכל מצב את המשך המשחק גם אם חברו ימשיך לקנטר אותו.

לעומת זאת במצב שבו, למשל, הורה חובב כדורסל או נהג של ההסעה, שגם הוא חובב כדורסל ישפטו את המשחק עד לרגע שמישהו "יעלה להם על העצבים".

אך בכך לא אמרנו הכל – ומה עם שכרו של אותו מאמן/שופט? הרי האגודה/קבוצה חוסכת מכספה שעה שאיננה משלמת אגרת שיפוט. אז מדוע שמאמן/שופט לא יזכה אף הוא לתשלום הולם?

מי יקבע את התשלום הזה? יו"ר האגודה? הנהלת האיגוד? המאמן? ארגון המאמנים? יתכן שאם המאמן לא ישפוט בחינם או בשכר מינימאלי – לא יחודש חוזהו לעונה הבאה? בהחלט!

ואיך מאמן/שופט של קבוצת הנערים יכול לשפוט "אובייקטיבית" את קבוצת הקט-סל של אותו מועדון? ומה במשחק של שני מועדונים המתחרים עם המועדון בו מועסק המאמן/שופט?

מהומה ומבולקה ...או במילים אחרות, "שכונה" ומבולקה....

נשיא בית המשפט העליון הפרופ' אהרון ברק קבע באחד מפסקי דינו " הכל שפיט" וגרם בכך שבית המשפט העליון התערב כמעט בכל מעשה חקיקה ואף הרשה לעצמו לבטל חוקים שהריבון הנבחר – הכנסת, חוקקה. האמנם הכל שפיט?

נראה לי שמשחק הכדורסל בליגות של איגוד הכדורסל איננו שפיט על ידי מאמנים – שופטים אלא אם הדבר מאורגן וממוסד כדבעי בתקנון וכו' .

בברכה ובהצלחה בעונה הבאה,

עו"ד יול ברדוש - מנכ"ל ויועמ"ש

ארגון מאמני הכדורסל בישראל

bottom of page